Jamie Oliver рецепти

"Ако давате на децата си чипс, вие сте идиот"

"Ако давате на детето си чипс, Вие сте идиот!"
или как Джейми Оливър се бори за по-нормална храна в училище.



Джейми Оливър - ексцентричния готвач и шоумен - от много години се бори за правилната храна в училище. Той увлече с идеите си много училища в Англия и Америка. Въпреки, че е отчужден от правителството и от много родители, за мнозина други стана ментор. Защо е важно за учениците да се хранят правилно, разказва Джейми Оливър.

Британският готвач Джейми Оливър е известен в България заради екстравагантното кулинарно шоу "Кухнята на Джейми" и "Готвене за 30 минути." Но в света на англо говорящите е много по-известен като фактор за здравословно хранене и борец със заведенията за бързо хранене.

В началото Джехми обръща сериозно внимание на проблема с училищната храна и образование в областта на здравословното хранене, като се има предвид, че повечето британски деца ядат закуски и полуфабрикати, и не получават достатъчно пари за храна. В действителност нивото на затлъстяване при британските възрастни е най-високата в Европа, а на някои места по-високи от средното ниво в САЩ. Затлъстелите са близо 900 000 деца под 11 години - този брой се е удвоил през последните 50 години.

През 2005 г., готвачът основана  "Feed Me Better" (Храни ме по-добре) - Фонд който започва да насажда на учениците правилното хранене.



Училищната храна да бъде предоставена от местни фирми и да включва сезонни плодове

В допълнение, държавата трябва да определи високи стандарти за училищната храна и да я направи по-разнообразна.

Началото постави училище "Kidbrooke" в Гринуич, Лондон. В училището е заснет част от документален филм, който след това се излъчва по местна телевизия. В резултат на това Джейми Оливър е удостоен с титлата "Най-вдъхновяващата политическа фигура от 2005 г.", и британското правителство се съгласява да предостави храна в училищата на стойност 280 млн £ за три години. Оливър започва бързо да се увеличава броят на училищата в Лондон, за които неговата компания се грижи.

През 2006 г. се провеждат протести на родители на ученици от Роумарш град в Южен Йоркшир, които смятат, че храната, която предоставя на главния готвач, не си струва парите, и е по-лошо качество от местни продукти.

Оливър разкритикува и министъра на здравеопазването Андрю Лансли. "Служителите на здравното министерство са отговорни за това, което децата ядат от 4 до 18 години, 190 дни в годината, а след това са отговорни за половината от това, което ще се случи с тяхното здраве," - казва телевизионният водещ. Според Daily Mail, броят на децата, които ядат в училищата е намалял с 400 000, а сега в училищните столове яде само всяко трето дете. Това се случва, защото промените в правителствените норми са приети преди да се уверят, че децата ще ядат готвена храна по новите стандарти, каза заместник-министърът на образованието.

Хранителните навици се полагат в семейството

Въпреки смесените резултати през 2010 г., Джейми Оливър отиде да завладее Америка, която се класира на второ място в света по отношение на затлъстяването. Според статистиката, затлъстяването засяга един от всеки трима американци, от 1980 г. насам тази цифра се е утроила. Това предизвиква повишаване на заболявания, свързани със затлъстяването, за лечението е насочено 27% от разходите за здравеопазване в САЩ. Университета на Северна Каролина установи, че много деца от 2 до 18-годишна възраст не се хранят през деня с нищо друго, освен с бързо хранене. Много често това се дължи на трудната финансова ситуация в семейството.

материал на Юлия Кошеляева от http://mel.fm/

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

adnow

loading...